אורך

106 דקות

שפה

עברית

שנה

2006

מדינה

ישראל, גרמניה, צרפת

במאי/ת

מלי בת העשרים ובני משפחתה חיים ביפו ובבעלותם מוסך בו הם עובדים. חסן ובנו תאופיק עובדים כשכירים במוסך שנים רבות. היחסים בין המשפחות נראים טובים אבל מתחת לפני השטח רוחשים רגשות אחרים: גזענות, שנאה, קנאה. במוסך קטן וגועש זה קורה הדבר אולי הצפוי ביותר – מלי ותאופיק מתאהבים. סיפור אהבתם, שהחל עוד כשהיו ילדים, פורץ והופך בחודשים האחרונים לרומן סוער וסודי מאוד. ברור להם שאם מישהו מהמשפחות יגלה על הרומן, זה הסוף שלהם. אולם, כשמלי מגלה שהיא בהריון, הכל מתהפך. בסרטה הארוך השני, קרן ידעיה רוקחת עלילה השואבת השראה מן הקולנוע המצרי המלודרמטי, ורוקמת מעין סיפור אהבה שייקספירי הממוקם ביפו, על שכבותיה ומורכבותה, שבשל כוחות חיצוניים רבי עוצמה הופך לבלתי מושג.
כתוביות בצרפתית

צוות

משחק רונית אלקבץ, מוני מושונוב, דאנה איבגי, מחמוד שלבי, רועי אסף | הפקה מרק רוזנבאום, ז'רום בלייטריך, עמנואל אניוריי-ביזבי, רוה פילם, בני דרקסל, קרסטן סטוטר | תסריט קרן ידעיה, אילה בן פורת | צילום פייר איים | עריכה אסף קורמן | ניהול אמנותי אבי פחימה | פסטיבלים קאן, טורונטו

אודות הבמאית

הקולנוע של קרן ידעיה הוא קולנוע של מרד. סרטיה של ידעיה מיטיבים להישיר מבט אל הבלתי נסבל. מצלמתה מתבוננת, מחפשת את האפשרות לזעוק זעקה ולמצוא מפלט במקומות בלתי רגילים ולעתים אף חריגים ומעוותים של ההוויה האנושית בכלל, וזו הנשית בפרט. גם בסרטיה הקצרים מתחילת דרכה וגם בסרטיה הארוכים, ידעיה מכניסה אותנו ביד בוטחת אל שוליה חשופי העצבים של החברה הישראלית.

בת לאם העוסקת בזנות המנסה להצילה, סיפור אהבה טרגי בין יהודייה למוסלמי ביפו על רקע יחסי עבודה של משפחותיהם, או אב ובתו המקיימים קשר זוגי, סגורים בתוך בית אחד ומנותקים מהעולם. את כל העולמות הקולנועיים האלה, המתקיימים מעבר לסף דלתנו, יוצרת ידעיה תוך חיפוש תמידי, עיקש ונוקב של שפה קולנועית שתוכל לבטא ולתאר את העולמות הקיצוניים, החריגים ולעתים קרובות מעוותים – ביד אמן מטלטלת, מרגשת וכזו הנחרטת בנו לאורך זמן.

קרן ידעיה יוצרת סרטים משנת 1994, השנה בה ביימה את סרטה הקצר הראשון "אלינור". לאחריו ביימה סרטים קצרים נוספים: "לולו" (1999) ו"תחתונים" (2000). סרטיה הארוכים "אור" (2004), שזכה בפרס מצלמת הזהב בפסטיבל קאן של אותה שנה, "כלת הים" (2009), ו"הרחק מהעדרו" (2014) הוצגו גם הם בפסטיבל קאן באותן השנים ובפסטיבלים נוספים וחשובים בעולם. ידעיה היא מהבמאיות הבולטות, החשובות והמשפיעות בקולנוע הישראלי העכשווי, ופועלה בזירה הקולנועית והחברתית פותח צוהר ואפשרות לבמאיות נוספות ליצור את עולמן הקולנועי והנשי.
אפרת כורם – יוצרת קולנוע, במאית ותסריטאית

הקרנות

תאריך 2/6/19
אולם סינמטק 1
שעה  12:00

Share

שיתוף ברשתות החברתיות