אורך

100 דקות

שפה

עברית

שנה

2014

מדינה

ישראל, גרמניה, צרפת

במאי/ת

משה ותמי הם זוג, חיים יחד ממש כמו בעל ואישה. משה מבוגר, כבן חמישים, ותמי בתחילת שנות העשרים שלה. משה ותמי הם אב ובתו. חיי השגרה שלהם נראים לרגע נורמליים, אבל אז נחשפים החולניות, העיוות והכאב. תמי חיה בתוך כלא אותו יצר משה, היא נתונה למצבי רוחו המשתנים, מנותקת מהסביבה. היא לא מכירה חיים אחרים אבל מהחיים האלו היא חייבת להיחלץ. סרטה הארוך השלישי של קרן ידעיה, המבוסס על ספרה האוטוביוגרפי של המשוררת והסופרת שז, מישיר מבט באופן נועז וללא הנחות אל תא משפחתי השרוי בעיוות עמוק של גילוי עריות.

צוות

משחק מעיין תורג'מן, צחי גראד, יעל אבקסיס, טל בן בינה | הפקה מרק רוזנבאום, מיכאל רוזנבאום, ז'רום בלייתראק, מייקל אקלט | תסריט קרן ידעיה | צילום לורן ברונה | עריכה אריק להב-ליבוביץ | ניהול אמנותי אייל אלחדד | פסטיבלים קאן

אודות הבמאית

הקולנוע של קרן ידעיה הוא קולנוע של מרד. סרטיה של ידעיה מיטיבים להישיר מבט אל הבלתי נסבל. מצלמתה מתבוננת, מחפשת את האפשרות לזעוק זעקה ולמצוא מפלט במקומות בלתי רגילים ולעתים אף חריגים ומעוותים של ההוויה האנושית בכלל, וזו הנשית בפרט. גם בסרטיה הקצרים מתחילת דרכה וגם בסרטיה הארוכים, ידעיה מכניסה אותנו ביד בוטחת אל שוליה חשופי העצבים של החברה הישראלית.

בת לאם העוסקת בזנות המנסה להצילה, סיפור אהבה טרגי בין יהודייה למוסלמי ביפו על רקע יחסי עבודה של משפחותיהם, או אב ובתו המקיימים קשר זוגי, סגורים בתוך בית אחד ומנותקים מהעולם. את כל העולמות הקולנועיים האלה, המתקיימים מעבר לסף דלתנו, יוצרת ידעיה תוך חיפוש תמידי, עיקש ונוקב של שפה קולנועית שתוכל לבטא ולתאר את העולמות הקיצוניים, החריגים ולעתים קרובות מעוותים – ביד אמן מטלטלת, מרגשת וכזו הנחרטת בנו לאורך זמן.

קרן ידעיה יוצרת סרטים משנת 1994, השנה בה ביימה את סרטה הקצר הראשון "אלינור". לאחריו ביימה סרטים קצרים נוספים: "לולו" (1999) ו"תחתונים" (2000). סרטיה הארוכים "אור" (2004), שזכה בפרס מצלמת הזהב בפסטיבל קאן של אותה שנה, "כלת הים" (2009), ו"הרחק מהעדרו" (2014) הוצגו גם הם בפסטיבל קאן באותן השנים ובפסטיבלים נוספים וחשובים בעולם. ידעיה היא מהבמאיות הבולטות, החשובות והמשפיעות בקולנוע הישראלי העכשווי, ופועלה בזירה הקולנועית והחברתית פותח צוהר ואפשרות לבמאיות נוספות ליצור את עולמן הקולנועי והנשי.
אפרת כורם – יוצרת קולנוע, במאית ותסריטאית

ראיון עם שז, מחברת הספר "הרחק מהיעדרו", במגזין מחברות דרום

תגיות
אין תגיות

הקרנות

תאריך 5/6/19
אולם סינמטק 2
שעה 21:30

Share

שיתוף ברשתות החברתיות