אורך

100 דקות

שפה

עברית

שנה

2004

מדינה

ישראל, צרפת

במאי/ת

שגרת יומה של אור, כמעט בת 18, היא עבודות אינסופיות: שטיפת כלים במסעדה, איסוף בקבוקים וניקיון חדר המדרגות של הבניין בו היא גרה. כשאינה עובדת, היא הולכת לבית הספר, ומטפלת באמה רותי, העוסקת בזנות כבר יותר מ-20 שנה. מצבה הגופני של רותי מתדרדר. היום היא משתחררת מעוד אשפוז בבית החולים. אור מצאה לה עבודה בספונג'ה ומחליטה שמעכשיו הכל יהיה אחרת. סרט הביכורים של קרן ידעיה, זוכה פרס מצלמת הזהב בפסטיבל קאן 2004, הוא יצירה מרשימה ורבת עוצמה, המאלצת את הצופים להישיר מבט אל השוליים של החברה הישראלית ואל האלימות המוטמעת בה. רונית אלקבץ ודנה איבגי, המגלמות אם ובת, מעניקות הופעה בלתי נשכחת, הנצרבת עמוק בתודעה ולא מרפה.

צוות

משחק רונית אלקבץ, דאנה איבגי, קטיה זימבריס, מישר כהן | הפקה מרק רוזנבאום, איתי תמיר, עמנואל אניורה, ז'רום בליתרק | תסריט קרן ידעיה , שרי עזוז | צילום לורן ברונה | עריכה שרי עזוז | ניהול אמנותי אבי פחימה | פסקול ססיל שאנו | פסטיבלים קאן

אודות הבמאית

הקולנוע של קרן ידעיה הוא קולנוע של מרד. סרטיה של ידעיה מיטיבים להישיר מבט אל הבלתי נסבל. מצלמתה מתבוננת, מחפשת את האפשרות לזעוק זעקה ולמצוא מפלט במקומות בלתי רגילים ולעתים אף חריגים ומעוותים של ההוויה האנושית בכלל, וזו הנשית בפרט. גם בסרטיה הקצרים מתחילת דרכה וגם בסרטיה הארוכים, ידעיה מכניסה אותנו ביד בוטחת אל שוליה חשופי העצבים של החברה הישראלית.

בת לאם העוסקת בזנות המנסה להצילה, סיפור אהבה טרגי בין יהודייה למוסלמי ביפו על רקע יחסי עבודה של משפחותיהם, או אב ובתו המקיימים קשר זוגי, סגורים בתוך בית אחד ומנותקים מהעולם. את כל העולמות הקולנועיים האלה, המתקיימים מעבר לסף דלתנו, יוצרת ידעיה תוך חיפוש תמידי, עיקש ונוקב של שפה קולנועית שתוכל לבטא ולתאר את העולמות הקיצוניים, החריגים ולעתים קרובות מעוותים – ביד אמן מטלטלת, מרגשת וכזו הנחרטת בנו לאורך זמן.

קרן ידעיה יוצרת סרטים משנת 1994, השנה בה ביימה את סרטה הקצר הראשון "אלינור". לאחריו ביימה סרטים קצרים נוספים: "לולו" (1999) ו"תחתונים" (2000). סרטיה הארוכים "אור" (2004), שזכה בפרס מצלמת הזהב בפסטיבל קאן של אותה שנה, "כלת הים" (2009), ו"הרחק מהעדרו" (2014) הוצגו גם הם בפסטיבל קאן באותן השנים ובפסטיבלים נוספים וחשובים בעולם. ידעיה היא מהבמאיות הבולטות, החשובות והמשפיעות בקולנוע הישראלי העכשווי, ופועלה בזירה הקולנועית והחברתית פותח צוהר ואפשרות לבמאיות נוספות ליצור את עולמן הקולנועי והנשי.
אפרת כורם – יוצרת קולנוע, במאית ותסריטאית

הקרנות

תגיות
אין תגיות

תאריך 4/6/19
אולם סינמטק 1
שעה 18:30

Share

שיתוף ברשתות החברתיות