הקולנוע של ואלרי מסדיאן

ואלרי מסדיאן

קולנוע "על מה שעדיין שייך רק לנשים"

"לפעמים אני חושבת על חיי וצוחקת… לבדי. אם יש משהו אחד שאומר לך שאת עדיין בחיים, זו היכולת להתמלא בפליאה משום דבר מיוחד, בלי שום בושה. אבל זה עדיין שייך רק לנשים", כך אומרת לנו המספרת ב"ממושקה" – סרטה הקצר של מסדיאן מ-2014. המילים האלה חותמות את הפריים השחור בו נפתח הסרט, עליו נשמע קולה של המספרת עד למעבר לתמונות הסטילס בשחור-לבן. המילים הללו הנשמעות רק בפסקול ללא תמונה (כביכול), בוראות עולם שלם של הוויה נשית עם קול נוקב, חד כתער.

הקולנוע של מסדיאן הוא גם ואולי בעיקר קולנוע שמעסיק את האוזן. מה היא משמיעה לנו? מה עדיין שייך רק לנשים? המילים הללו הן רק חלק מעדותה של אישה על עצמה, מול אמה, מול המין והגוף שלה, מול הילדה שהייתה ועדיין, מול העולם – על האובדן, על הבדידות כפרטיות, על תחושת המוות, על הגוף החי, הפועם, על ילדות, על אימהות כנטישה. כל אלה חוזרים ושבים בסרטיה הקצרים והארוכים כמן שרשרת אחת שכל חוליה בה מתקיימת בפני עצמה אך ממשיכה ומעמיקה את זו האחרת. הקולנוע של מסדיאן מתמקד באופן מתמיד במה שחומק מן העין, במה שהיה רק לרגע והנה כבר חלף, תנועת החלון הנפתח ונסגר מהרוח, מלמול קריאה בספר של ילדה קטנה לבדה באמצע היער, סחיבה של מיטה זוגית במעלה הרחוב כשנופל ממנה ארגז. כל הניואנסים הקטנים האלה מתקיימים בעולם קולנועי בו הגבולות בין בדיה ומציאות מיטשטשים, קולנוע המונע מתנועה לירית, המתארת ומביעה מקום רגשי שמתקיים כמעט בשום מקום פיזי פרט לפריים הקולנועי, בגלגל פילם, בשוט אחד.

ואלרי מסדיאן היא יוצרת קולנוע, במאית, תסריטאית ושחקנית צרפתייה ממוצא ארמני. סרטיה "מילה" (2017) ו"ננה" (2011) זכו בפרסים בפסטיבל לוקרנו והוצגו בפסטיבלים נוספים ברחבי העולם.

אפרת כורם – יוצרת קולנוע, במאית ותסריטאית

סדנת האמן עם ואלרי מסדיאן תתקיים ביום ג' | 4.6 | 12:00 | אולם גזית

יעל הדיה מראיינת את ואלרי מסדיאן למגזין מחברות דרום