תערוכת צילום וידאו וסטילס בהשראת סיפוריהן של אחת עשרה נשים, עובדות עיריית שדרות, הנעמדות מול המצלמה כדי לבחון את הקו הדק והמתעתע של נשיות במרחב שברירי, כשאזעקת צבע אדום אחת עלולה להפוך את עולמן.

מספר חודשים לאחר מלחמת צוק איתן תושבי שדרות אוספים את השברים בשקט, ללא תקשורת שמשדרת אותם במנוסתם, ברחובותיהם הריקים מאדם. מתקופת הביניים הזו נולדה סדנא בת עשרה מפגשים, שיתוף פעולה ייחודי בין פסטיבל קולנוע דרום, מרכז "חוסן שדרות" ועיריית שדרות. הסדנא ביקשה להדהד את הכותרת "נשיות וצבע אדום" ולשאול איפה המושג הזה פוגש אותנו כיחידות וכקבוצה? לאיזה נשיות אנחנו מתחברות ואיך המקום – שדרות, נותן את הטון ומרחיב את גבולות הגזרה של הביטוי "צבע אדום".

הקמנו מעגל נשי שהפך בהדרגה ל"עיר מקלט". העזנו לדבר בו על הטילים, המבצעים והמלחמות. על הטראומה הקולקטיבית של המקום, ועל הפעם הבלתי נשכחת בה נפערה תהום בנפשן. חניתה סיפרה שלה יש בן הסובל מפוסט טראומה. ברגע שפרצה המלחמה הוא נכנס לממ"ד ולא יצא ממנו עד סופה. חניתה הייתה ממלצרת לו מגשי אוכל ודלי לעשות בו צרכים. קטי סיפרה על הטראומה מעופרת יצוקה. היא הייתה במטבח, ילדתה בת השנתיים נסעה ברכב צעצוע ושני הגדולים שיחקו בחצר הקדמית. היא לא זוכרת אם הייתה אזעקה או לא כשנפל אצלה קסאם בחצר האחורית. היא ראתה עשן סמיך, וכשגילתה שהבת שלה בסדר, יצאה לבדוק מה עם הגדולים. בדרך היא התמוטטה. קטי התעוררה בבית חולים כשחצי גופה משותק. שנהב, אם צעירה, סיפרה על הפעם ההיא, אחרי חודשים של רגיעה, כשהשכיבה את הבת שלה לישון ולפתע נשמעה אזעקה. היא היססה – האם לרוץ לממ"ד, להציל את עצמה ולא להעיר את ביתה? המחשבה הזו הקפיאה אותה והיא נשארה לעמוד בחוץ. אחר כך חשבה: "איזה מטומטמת אני, מה שווים החיים שלי בלעדיה?"

סיפורים אלו בנו  את התערוכה בה יוצגו תמונות סטילס ומונולוגים שצולמו בווידאו. מיצגים המתעסקים בטראומה ובכאב, בנשים שהיו ובנשים שהפכו להיות. למצלמה יש חוב מצטבר אליהן: שנים של היעדר תיעוד בגוף ראשון.

אחד עשרה נשים, אחד עשר סיפורים ויותר – ביחד הן מרכיבות את הסיפור של נשים רבות בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל.

התערוכה תוצג במסגרת פסטיבל קולנוע דרום. והיא ותוצאה של שיתוף פעולה בין פסטיבל הקולנוע דרום, עיריית שדרות, מרכז חוסן שדרות והקואליציה לטראומה.

אירוע הפתיחה יתקיים עם פתיחת הפסטיבל, ביום ראשון, 11.6.2017, בשעה 16:30 במתנ"ס הישן, שדרות

**מרכז חוסן שדרות פועל בשגרה ובחירום לטיפול ולחיזוק חוסנם של התושבים סביב הטראומה של האיום הביטחוני. 

אודות הכותב