סוגיות יהודיות בעין מגדרית

12.6.2017
17:00-21:00

אולם נתיבים, מתחם הסינמטק

פוקוס נשים מבקש לתת במה לקולן של נשים בקולנוע הישראלי מבחינת יצירה ומחקר. הפוקוס משלב בין הרצאות קצרות, הקרנת סרטים קצרים ורב- שיח בהשתתפות הקהל על נשים וקולנוע. פוקוס נשים הוא הזדמנות לקיים דיאלוג עירני ואקטואלי על מקומן ותרומתן של נשים לזירת הקולנוע המקומית. השנה הפוקוס מוקדש ליחסי קולנוע נשים ויהדות.

אוצרת ויוזמת: סמדר זמיר. בשיתוף פורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה בישראל, עמותת נשים בתמונה והפורום הפמיניסטי במכללה האקדמית ספיר.

17:00-18:00 TEDxx על קולנוע
שלוש הרצאות קצרצות על קולנוע נשים ויהדות
מצלמות את מה שלא ניתן לומר: על מיניות בסרטיהן של בימאיות קולנוע דתיות בישראל. ולריה סייגלשיפר על "התנגדות מסורה" בסרטיהן של יוצרות מהמגזר הדתי- לאומי כאסטרטגיה ליצור מקום לחוויות, לרגשות ולדעות של נשים בחברה זו.
שעשני אשה כרצונו: גוף ומגדר בקולנוע של נשים דתיות בישראל. ד"ר יעל שנקר בוחנת שאלות של גוף ומיניות בקולנוע של נשים הקשורות בקהילה הציונית דתית, ומציעה להתבונן בו גם מפרספקטיבה של עבודות של פמיניסטיות אסלאמיות מן המזרח התיכון.
קולנוע חרדי נשי – מבט מבפנים: הבמאית אפרת שלום דנון בודקת האם קולן האותנטי של הבמאיות החרדיות יכול להישמע בעולם נוקשה של מגבלות ואיסורים ומהן גבולות חופש היצירה שיש להן באמצעות סרטה עטור הפרסים החולמות.

18:00-19:30 עושות קולנוע יהודי
שלושה סרטים קצרים של נשים
אשת כהן/ נאוה נוסן- חפץ, 2000 (24 דקות)
רבקי כהן, צעירה חרדית, פותחת את הדלת לגבר זר. היא נאנסת. עכשיו היא מחכה שבית הדין הרבני יחליט אם בעלה, מוטל, צריך לגרש אותה. עפ"י ההלכה "אשת כהן שנאנסה אסורה לבעלה".
למה השמש/ אפרת קאופמן, 2011 (22 דקות)
מעיין, תלמידת פנימייה דתית מתאהבת בברוך, חקלאי צעיר ומשגעת את האולפנה.
מעשה באישה וחלוק/ נורית ג'יקובס יינון, 2015 (30 דקות)
טקס הטבילה במקווה חותם את תהליך הכניסה לעם ישראל. המתגיירים, נשים וגברים, נדרשים לטבול במקווה אל מול עיניהם של שלושה דיינים כשלגוף הנשים חלוק בלבד. התעלות, השפלה וחשיפה מתערבלות זו בזו.

19:30-20:30 מדברות קולנוע
שיחה פתוחה עם היוצרות והמרצות בהשתתפות הקהל

אורח מיוחד – דן חיוטין

לוגו נשים בתמונה לוגו פורום הקולנועניות fuorum hafeministi

אודות הכותב